Zemin Kaplama
Zemin Kaplama

Zemin kaplamaları modern dünyanın ihtiyaçlarından biridir. Beton dâhil olmak üzere tüm zeminde oluşan katmanları zemin kaplama olarak değerlendirebiliriz. Buradan hareketle farklı ihtiyaçlara farklı zemin kaplama çözümleri vardır. Eğer bir mağazanız varsa zeminde epoksi kaplama seçeneklerini değerlendirmeniz ihtiyacınızı karşılayacaktır. Fakat aynı kaplamayı bir fabrika zemininde yaparsanız ihtiyacınız karşılanmayacaktır. Dolayısı ile zemin kaplamalarda öncelikle ihtiyacı tespit etmek gerekir.

İhtiyaçları tespit ederken isterseniz nelere dikkat edilmesi gerekir maddeler halinde yazalım.

Yüksek parlaklıktaki polyurea kaplama, endüstriyel ve ticari tesislerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.   

Zemin Kaplama Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Su yalıtımını gerçekleştirmesi gerekiyor mu?
 2. Zeminin taşıyacağı yük nedir?
 3. İnsan trafiğimi mi, araç trafiği mi ya da ağır taşıt trafiği mi söz konusu?
 4. Kimyasal dayanıklılığı isteniyor mu?
 5. Görsellik ne kadar belirleyici?
 6. Var olan zemin kaplama için uygun mu?
 7. Zeminde tamiratlar veya iyileştirmeler yapılmalı mı?
 8. Zeminin tamamına mı yoksa bir kısmına mı kaplama yapılacak?
 9. Eğer bir kısmına kaplama yapılacaksa kalan alanlar da ne planlanacak?
otopark zemin kaplama
otopark zemin kaplama

 

Polyurea Zemin Kaplama Hangi İhtiyaçları Karşılar

Polyurea, epoksilerde olan görsellik dışında tüm ihtiyaçları karşılar. Polyureanın olağanüstü özellikleri sayesinde neredeyse tüm zeminlerde güvenle kullanılır. Otopark zeminlerinde, fabrika zeminlerinde, uçak hangarlarında, ağır taşıt trafiğine maruz zeminlerde, otomobil tamir bakım servislerinde, metal işleme atölyelerinde gibi birçok zeminde kullanılır. Zemin kaplamada ihtiyaçlar doğrultusunda maddeler halinde polyure’yı inceleyelim

polyurea robot zemin kaplama
polyurea robot zemin kaplama

Polyurea Zemin Çalışmaları

 • Polyurea kapalı hücre yapısına sahip olduğu ve tek parça uygulandığı için en iyi su yalıtım ürünüdür.
 • Polyurea esnek bir üründür araç trafiğine göre kalınlığı artırılarak tüm zeminlerde kullanılır.
 • Kimyasal dayanımı çok yüksektir. Epoksi, poliüretan, akrilik kaplamaların çok üzerindedir. Ayrıntılar için polyurea kimyasal dayanım tablosuna bakabilirsiniz.
polyurea zemin kaplama
polyurea zemin kaplama
 • Polyurea zeminde istenilen renkte kaplanabilir. Ancak metalik epoksilerde olduğu gibi yüksek dekoratif motifler verilemez.
 • Şap isterse yeni atılmış olsun isterse eski beton veya şap olsun mutlaka silim işlemi yapılmalıdır. Eski betonlarda biriken tortu bir tabaka oluşturur. Bu tortu silim makinası ile zımparalanarak kaldırılmalıdır. Yeni betonda ise özellikle helikopterli şapta en üst katmanda şerbet tabakası oluşur. Bu tabaka da zımparalanarak ortadan kaldırılmalıdır. Bütün bu işlemler polyurea zemin kaplama öncesi uygulanacak epoksi astarın betona nüfuz etmesi için önemlidir.
 • Zeminde silim işleminden sonra ortaya çıkan çatlaklar poliüretan macunlar ile doldurulmalıdır. Daha derin çatlaklar v biçiminde açılarak dolgusu yapılmalıdır.
 • Eğer bir kısmına kaplama yapılacaksa kalan kısımlar ile polyurea arasında geçişler uygulanmalıdır. İki ürünün fiziksel olarak değil kimyasal olarak birleşmesi sağlanmalıdır.
zemin kaplama
zemin kaplama

 

Bu makalemizde polyurea zemin kaplamaya değindik. Daha fazla bilgi için konuyla ilgili olduğunu düşündüğümüz şu konulara da bakabilirsiniz.

Otopark Zemini

Fabrika Zemini

Saf Polyurea

 

 

Puanımız
Okuyucu Puanımız
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here