Teras Su Yalıtımı
Teras Su Yalıtımı

Teras su yalıtımı şantiye şeflerinin en hassas oldukları izolasyon alanıdır. Yapılarda gelişen ihtiyaçlar çatı kullanımını azaltmış ve yerine açık terasları beraberinde getirmiştir. Güneş ışınlarından daha fazla yararlanma, havalandırma ekipmanlarının ve iletişim sistemlerinin binanın üstünde konumlandırılması ihtiyacı kapalı çatı kullanımını zayıflatmış ve açık gezilebilir teras ihtiyacını açığa çıkarmıştır.

Ancak her gelişmişlikte olduğu gibi burada da gelişme bir çelişmeyi de karşımıza çıkarmıştır. Kapalı çatılarda sağlanan su yalıtımı başarısı açık teraslarda sağlanamamıştır. Son 25 yıllık sürece baktığımızda açık gezilebilir teraslarda çeşitli yöntemler kullanılmış fakat polyurea uygulamaları kadar kesin sonuçlara ulaşılamamıştır. Bu yazımızda çeşitli yöntemleri incelerken, Polyureanın teras su yalıtımında nasıl ve neden başarılı olduğunu da açıklamaya çalışacağız.

Su yalıtım malzemeleri kendi içinde oldukça çeşitlilik göstermektedir. Bunları genel olarak işlevlerine göre gruplandırmamız, su yalıtımının önemini ve uygulanış biçimlerini daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Teras Su Yalıtımı İçin Hangi Yöntemler Kullanılır

Teraslarda su yalıtımı için aşağıdaki yöntemler uygulanır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi klasik sistem olarak adlandırabileceğimiz bu yöntemler çeşitli nedenlerden dolayı uzun vadede istenilen sonucu verememektedir. İsterseniz klasik sistem teras su yalıtım çözümlerini tek tek inceleyelim.

1.     Sürme Tip Su Yalıtım Malzemeleri

Gerekli zemin hazırlıkları yapıldıktan sonra yüzeye fırça, mala veya rulo ile uygulanabilen ürünledir. Çimento, bitüm, kauçuk, poliüretan gibi türleri bulunur. Zamanla zeminden kopmalar, güneş ışınlarıyla uzun süreli temastan sonra kılcal çatlaklar meydana gelmektedir. Bu çatlaklardan su sızıntıları söz konusu olmakta ve alt tabakaya geçen suyu durdurmak mümkün olamamaktadır.

2.     Yapıştırma Suretiyle Uygulanan Su Yalıtım Malzemeleri

En yaygın kullanımıyla Bitümlü Membranları örnek olarak gösterebiliriz. Top halinde satılan ürünler ısıtılarak eritilir ve yüzeye ( ahşap, beton ya da metal) yapıştırılır. Her ne kadar ek yerleri de göz önünde bulundurup iki kat uygulansa da yağmur suyu asitlerinin ve iklimsel değişikliklerin etkisiyle ek yerlerinden bir süre sonra zafiyet göstermeye başlarlar. Bitüm membranların yanında yapıştırılarak uygulana diğer bir ürün ise PVC membranlardır. Bitüm membranlar ateş temas edilerek eritilirken PVC membranlar ısı ile temas ettirilerek eritilir ve hem yüzeye hem de birbirlerine yapışması sağlanır. Fakat burada da sonuç aynıdır.

Terastan Su Sızması Nasıl Önlenir
Terastan Su Sızması Nasıl Önlenir

Terastan Su Sızması Nasıl Önlenir?

Teraslarda elbette gelişen teknolojiye uygun su yalıtımı yapılarak sızıntının önüne geçilebilir. Eğer teras yalıtımını kendiniz yapacaksanız maliyeti açısından yine de sürme esaslı bir ürünü tercih edebilirsiniz. Üç yılda bir sistemi yenileme ihtiyacı doğacağını unutmayınız.

Teras Fayans Üzeri Su Yalıtımı

Türkiye’de su yalıtım bilincinin günümüz düzeylerinde olmadığı zamanlarda fayans kaplama aynı zamanda bir su yalıtım çözümü olarak görülmüştür. Fakat fayansların ek yerlerinde ( derz) oluşan zafiyet zamanla birleşim noktalarında su sızıntısı yapmaya başlamıştır. Günümüzde artık inşaat şirketleri fayans döşemenin altına mutlaka bir su yalıtımı yaptırıyorlar.

Gezilebilir Teras İzolasyonu

Su yalıtımında terasların gezilebilir olduğunu vurgulamanın amacı, terasın belli amaçlar doğrultusunda kullanılması sonucunda oluşabilecek bozulmalara dayanıklı olması gerektiğini vurgulamaktır. İnsan trafiği ve bazı davetlerde masa sandalye ayakları su yalıtım sistemini etkisiz hale getirebilir. Böyle durumların önüne geçebilmek için esnek ve güneş ışınlarına dayanıklı bir ürün kullanmak gereklidir. Polyurea gezilebilir teras izolasyonu için rakipsiz bir üründür.

Gezilebilir Teras İzolasyonu
Gezilebilir Teras İzolasyonu

Teras Su Yalıtım Fiyatları

Teras su yalıtım fiyatları kullanılacak malzemeye göre değişiklik gösterecektir. Ancak kabaca söylenecek olursa en ucuz olarak bitüm membranlar söylenebilir.

Teras Isı Ve Su Yalıtımı

Teras izolasyonu açısından sorunu teşhis etme noktasında hatalar yapılabilmektedir. Isı yalıtım eksikliğinden kaynaklanan yoğuşma problemleri su yalıtım sorunu gibi görülebilmekte ve aslında su yalıtım sorunu olmayan teras için gereksiz bir maliyet oluşturulmaktadır.

Polyurea Teras Su Yalıtımı
Polyurea Teras Su Yalıtımı

Polyurea Teras Su Yalıtımı

Polyurea teraslarda su yalıtımına yönelik geliştirilen en yeni, en iyi ve en hızlı çözümdür. Ek ersiz uygulandığı için sızıntı oluşturmaz. Esnek olduğu için bina çalışmalarına dayanıklıdır. Dilatasyonlarda bile kullanılabilir. Güneş ışınlarına, yağmur suyu asitlerine direnci rakipleriyle kıyaslanamayacak derecede yüksektir.

Su yalıtımı için burayı.

Polyurea için burayı tıklayabilirsiniz.

Puanımız
Okuyucu Puanımız
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here