Likit Poliüretan
Likit Poliüretan

Likit poliüretan su yalıtımında sıkça kullanılan bir diğer üründür. Elastik yapısı kolay uygulanabilir olması ve nispeten daha ekonomik olması nedeniyle tercih edilirler. Polyurelar gibi uzman bir uygulamacıya ihtiyaç duyulmaz. Polyurlarda olduğu gibi yüksek basınçlı karmaşık makinalara gereksinim duyulmaz. Püskürtülerek uygulanabilse bile basit hava destekli makinalar ile uygulanabilir.

Polyurea Ve Poliüretan Uygulama Farkı

Poliüretan su yalıtım uygulamalarında zemin hazırlığı da tıpkı polyurea uygulamalarında olduğu gibidir. Zemin mutlaka silinmeli ve astar uygulanmalıdır. Yine tutundurmayı arttırmak amacıyla astar henüz kurumadan kum serpilmelidir. Poliüretan uygulandıktan sonra yine Uv koruyucu boya yapılır. Burada polyureadan farklı olarak sistemi güçlendirmek adına keçe kullanılabilir.

likit poliüretan
likit poliüretan

Likit Poliüretan Çeşitleri

Poliüretanlar çok çeşitli biçimlerde ve çok çeşitli sorunlara çözüm olarak farklı tiplerde bulunur.

Tek bileşenli poliüretanlar

Çok bileşenli poliüretanlar

Bitüm esaslı poliüretanlar

Çimento esaslı poliüretanlar

Kauçuk modifiyeli poliüretanlar.

Alifatik bazlı poliüretanlar

Aromatik bazlı poliüretanlar

Kaplama amacıyla üretilen çok bileşenli sert poliüretanlar

Su yalıtım amacıyla üretilen çift bileşenli esnek poliüretanlar bunlardan bazılarıdır.

Hangi Poliüretan Kullanılmalıdır

Burada hangi poliüretanın uygulanacağına karar verilirken uygulama amacına bakılır. Su yalıtımı amacıyla kullanılacak poliüretan iç mekan mı yoksa dış mekanda mı kullanılacağı, toprak altında mı yoksa güneş ışınlarına maruz kalıp kalmayacağına göre poliüretan kullanımına karar verilir. Likit poliüretan uygulamasında kalınlıkta başat faktörlerden biridir. Genellikle zemin kaplamalarında daha kalın bir tabaka oluşturmak gerekirse de, su yalıtım amacıyla uygulanacak bir poliüretanın kalınlığı daha düşük olacaktır.

Likit Poliüretan Fiyatları

Poliüretanları maliyet yönünden de değerlendirecek olursak klasik sistem su yalıtım ürünlerine göre pahalı, polyurea gibi yüksek teknoloji gerektiren ürünlere göre de ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

Likit Poliüretan Uygulaması

Poliüretanlar polyurea gibi hızlı kürlenme özelliğine sahip değildirler. Bu özellik bize uygulamada avantaj sağlar. Epoksiler gibi hızlı donma veyahut yanma özelliği de yoktur. Karışım doğru yapıldığı sürece boya gibi rulo ile sürülerek uygulanabilir. Poliüretanlar zemin kaplamalarında mala ile uygulanabilir. Özellikle kum karıştırılarak uygulana çok katmanlı ucrete gibi sistemler poliüretan uygulamaların en iyi sonuç alınan yöntemidir. Poliüretanlar airless boya makinası ile de rahatça uygulanabilir.

Puanımız
Okuyucu Puanımız
[Total: 2 Average: 5]
PAYLAŞ
Önceki İçerikEpoksi
Sonraki İçerikEpoksi Astar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here