Perde Su Yalıtımı
Perde Su Yalıtımı

Perde su yalıtımı yapılarda su yalıtımı alanlarının içerisinde en önemlisidir. Bunun iki nedeni vardır.

1) Temel yapının en önemli alanıdır. Bu nedenle en iyi şekilde korunmalıdır.

2) Su ile teması en çok olan alan perde betonlardır. Bu nedenle çok iyi yalıtılmalıdır.

Sprey Poliüretan Köpük İle Perde Isı yalıtımı
Sprey Poliüretan Köpük İle Perde Isı yalıtımı

Perde Su Ve Isı Yalıtımı

Diğer taraftan perde su yalıtımında öne çıkan diğer bir unsur ise ısı yalıtımı ile birlikte yapılması neredeyse zorunludur. Beton içerisinde bulunan demirler hem nemden hem de sudan olumsuz etkilenirler. Nem, rutubet ve küf oluşumları hem ısı yalıtımsızlığı hem de su yalıtımsızlığından kaynaklı olabilir. Genellikle bodrum katları kullanılan binalarda dışarıdan gelen soğuk hava ile daire içerisindeki sıcak hava betonda karşılaşırlar. Bu karşılaşma buhar difüzyon değerinin düşük olması nedeniyle yoğuşma meydana gelir. Bu da su buharının suya dönüşmesi anlamına gelir. Söz konusu durum su yalıtımı ile çözülemez. Bu nedenle mutlaka ısı yalıtımı yapılmalı ve devamında su yalıtımı yapılmalıdır.

BİNALARDA SU YALITIMI YÖNETMELİĞİ

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, yeni yapılacak binaların toprakla temas eden temel, döşeme ve bodrum duvarlarında, çatılarında, balkon ve ıslak hacimlerinde yapılacak su yalıtımının esaslarını kapsar.

(2) Mevcut binalarda su yalıtımı gerektiren tadilat yapılması veya su etkisine karşı yalıtım ve/veya drenaj önlemi alınması halinde bu Yönetmelikteki esaslara uyulur.

.

Temel Yalıtımı İle Perde Yalıtımı Birleşimi

Perde su yalıtımı uygulaması yapılırken dikkat edilecek noktalardan biri de temelden gelen yalıtım ile perde de yapılacak yalıtımın zaafa uğramayacak şekilde birleştirilmesidir. Söz konusu birleşme yapılmadığı sürece polyurea uygulaması ne kadar başarılı yapılırsa yapılsın sonuç vermeyecektir. Açıkta kalan kısımdan su betona sızacak ve beton içerisinde ilerleyerek Polyureanın yapışma özelliğini de kaybetmesine yol açacaktır.

Perde Su Yalıtımı
Perde Su Yalıtımı

Perde Su Yalıtımı Önerimiz.

Perde yalıtımında önerimiz aşağıdaki gibidir. Hem su yalıtımı hem de ısı yalıtımını bir arada çözecek sistem püskürtme yalıtım çözüm sistemidir.

1) Sprey Poliüretan Köpük Uygulaması; Sprey poliüretan köpük bilindiği gibi NASA teknolojisi değerlendirme dışında tutulursa dünyanın en iyi ısı yalıtım malzemesidir. Tıpkı polyurealarda olduğu gibi sprey poliüretan köpükte püskürtülerek uygulanır. Ve püskürtülen zeminde reaksiyonunu tamamlayıp şişer. Tek parça ek yeri olmayan bir ısı yalıtımı gerçekleştirilmiş olur. Fakat sprey poliüretan köpükler su yalıtım ürünü değildir. Her ne kadar su yalıtımına yardımcı özelliği olsa da % 4 lük açık hücre yapısı basınçlı su altında sünger gibi suyu emecektir.

Perde Sprey Poliüretan Köpük
Perde Sprey Poliüretan Köpük
Perde Su Yalıtımı Sprey Polyurea
Perde Su Yalıtımı Sprey Polyurea

2) Polyurea Uygulaması Isı yalıtımı yapılmış perde duvarlarına 24 saat sonra polyurea uygulanır. Burada amaç 24 saat içinde poliüretanın gaz salınımını tamamlamasıdır. Gerekli süre geçtikten sonra aynı şekilde püskürtülerek havuz su yalıtımı gibi tek parça olarak polyurea kaplanır.

Temel Perde Su Yalıtımı
Temel Perde Su Yalıtımı

Bu sistemle binanın ömrünü aşan sürelerde bina perde betonlardan sorunsuz ve uzun yıllar korunmuş olur.

Polyurea uygulamasının detayları için ilgili yazımızı tıklaya bilirsiniz.

Puanımız
Okuyucu Puanımız
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here