Polyurea Kaplama

Polyurea Kaplama son yıllarda kullanımı artan su yalıtımı ve koruma teknolojisidir. Polyurea Kaplama püskürtülerek uygulandığı için hem daha hızlı, hem daha dayanıklı ve hem de uzun vadede daha ekonomik bir çözümdür. Müşterilerimiz, teknik uzmanlar ve yükleniciler polyurea kaplamanın nasıl bir kimyasal olduğunu, ne anlama geldiğini, nasıl uygulandığını ve maliyetlerini merak ediyorlar. Makalemizde bu soruları yanıtlamaya çalışıyoruz.

0
7706

Polyurea kaplama esas olarak iki işleve sahiptir.

 1. Su yalıtımı
 2. Koruma 

Bu mükemmel ürünün işlevlerini kısaca açıklamakta yarar var.

 1. Su Yalıtımı: Polyureanın su yalıtımındaki başarısının kaynağında püskürtülerek uygulanması ve uygulandığı zeminde kesintisiz, ek yersiz bir örtü oluşturmasıdır. Bu olağanüstü membran sıvı olarak püskürtülür ve çok kısa sürede reaksiyonunu tamamlayarak tek parça haline gelir.
 2. Koruma: Koruma derken aslında endüstriyel bir korumadan söz ediyoruz. Çevresel, kimyasal, aşınma karşı, korozyona karşı ve atmosferik etkilere karşı koruma sağlar. Çift bileşenli bu ürün % 400 esnekliğe sahiptir. Bu esneklik onu aşınmalara karşı dirençli kılar. Diğer taraftan asitli ortamlara dayanımı geleneksel uygulamalara göre çok yüksektir.

Polyurea’nın en büyük avantajı hızlı kürlenmesidir. Genellikle, geleneksel kaplamalardan çok daha hızlı hizmet verebilecek bir alana sahip olabilir ve bu sayede, işverenin, tesisini kullanım süresi azalmadan günler veya haftalarca zaman kaybetmeden kullanıma sokması sağlanmış olur.

Polyurea Kaplama Kahramanmaraş Belediyesi
Polyurea Kaplama Kahramanmaraş Belediyesi

Polyurea Kaplama Ne Demektir?

Polyureanın kimyasal özelliklerini başka bir yazımızda daha detaylı anlattığımız için burada daha çok kaplamanın üzerinde duracağız. Bu kavram anlamını hem yüzeyde oluşturduğu tabakadan hem de uygulama esnasında gerçekleşen püskürtme işleminden alır. Yani biz hem uygulayıcı ustanın eyleminden hem de yüzeyde koruma ve su yalıtım amacıyla oluşturduğumuz tabakadan söz ederiz.

Polyurea Kaplama Nedir?

Yüzeyde oluşan tabaka anlamında tanımlanırsa: olağanüstü koruyucu, su yalıtımını uzun yıllar başarıyla gerçekleştiren pre-polimer türevi kimyasallardan oluşan yekpare bir örtüdür diyebiliriz.

Polyurea kaplama nasıl uygulanır
Polyurea kaplama nasıl uygulanır

Polyurea Kaplama Nasıl Uygulanır?

Polyurea mobil araçlarla yerinde uygulamalı bir su yalıtımı ve koruma tekniğidir. İstenilen şantiyeye ulaşan mobil araçlar kısa süre hazırlık aşamasından sonra işe başlar. Gün boyu püskürtülerek 1000 m² alan uygulanabilir. Elbette astar, silis kum serpme ve polyurea üstü koruyucu boya ile birlikte düşünülürse metraj biraz daha düşecek ve günde 750-800 m² iş teslim edilecektir. Ancak şantiyenin iş planı ve olası engelleyici durumlar göz önünün bulundurularak günde 500 m² olarak hesaplamak gerekir.

Polyurea Kaplama Nerelerde Uygulanır?

Polyurea su yalıtımı ve koruma istenilen tüm yüzeylerde rahatlıkla uygulanabilir.

Polyurea Kaplama Fiyatı Nedir?

Uygulama fiyatı aslında birkaç faktöre göre değişiyor. Bu nedenle metrekaresi şu kadar Euro diyemiyoruz. Takdir edersiniz ki zorlama ile bile yazacağımız metrekare fiyatı yüksek metrajlar için pahalı, düşük metrajlar için karsız olacaktır. Bu nedenle eğer bir fiyata ihtiyaç duyuyorsanız 0 212 255 7407 telefon numarasından İzobedel Genel Müdürlüğüne  ulaşabilir, izobedel@izobedel.com mail adresine talep gönderebilirsiniz. Size çok kısa sürede fiyat teklifi göndereceğiz.

Polyurea Kaplama İşlevleri
Polyurea Kaplama İşlevleri

Polyurea Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Polyurea fiyatını aşağıdaki unsurlar belirler.

 • Toplam uygulanacak metrekare
 • Yapının hangi alanında uygulama yapılacağı
 • Kaç kilogram malzeme uygulanacağı
 • Toplam kaç mm kalınlık istenildiği.
 • Uygulama yerinin yurt içinde veya yurt dışında oluşu.
 • Saf polyurea mı hibrit polyurea mı kullanılacağı.
 • Direkt güneş ışınlarına maruz kalıp kalmayacağı ki bu durum koruyucu kullanılıp kullanılmayacağını belirlemesi bakımından önemlidir.
 • Zemin de hazırlık mahiyetinde bir çalışmanın yapılıp yapılmayacağı. Yapılacaksa detayları.

 

 

Puanımız
Okuyucu Puanımız
[Total: 14 Average: 4.9]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here